اولین جلسه شورای راهبری خیرین آموزش عالی تشکیل شد

اولین جلسه شورای راهبری خیرین آموزش عالی تشکیل شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست دکتر مصطفی زمانیان، دبیر ستاد خیرین وزارت علوم گزارشی از اقدامات انجام شده و پیش روی این ستاد را ارائه و احکام انتصاب اعضای شورای راهبری خیرین توسط وزیر علوم اعطا شد.

مصطفی زمانیان در آغاز این نشست گفت: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعتقاد جدی و راسخ بر حمایت از خیرین آموزش عالی و توسعه مشارکت آنان در آموزش عالی دارند و در برنامه تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی در زمان اخذ رای اعتماد، در چندین محور بر حمایت از خیرین تاکید کرده‌اند.

وی افزود: در سند تحول دولت که به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است؛ در بخش وزارت علوم بر زمینه‌سازی مشارکت خیرین و واقفین در آموزش عالی تاکید شده و استفاده از سنت حسنه وقف و اقدامات خیرین در تامین منابع مالی دانشگاهها به عنوان یک اصل مطرح شده است.

اقدامات انجام شده ستاد خیرین در 4 ماه گذشته

دبیر ستاد خیرین وزارت علوم در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده این ستاد را ارائه کرد. وی در آغاز گزارش خود به تهیه پیش نویس سند وقف و خیرین در آموزش عالی اشاره کرد و گفت: نسخه اولیه این سند تدوین شده است و پس از طی مرحله نهایی برای تصویب آن در مراجع ذی‌صلاح اقدام می‌شود.

وی در خصوص اقدام مهم دیگر این ستاد گفت: تفاهم نامه اصلاح ضوابط اجرایی ماده 172 قانون مالیات‌های مستقیم، به امضای وزرای علوم و اقتصاد و دارایی رسیده است و با اجرای آن، هزینه‌کرد خیرین در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب خواهد شد که باعث می شود خیرین برای صرف هزینه در دانشگاه‌ها مجبور به پرداخت مالیات نباشند.

در این جلسه دکتر شادی جمیلی نیز حضور داشت. رئیس دبیرخانه دائمی در خصوص اهمیت علوم پایه، برگزاری اختصاصی جشنواره در این حوزه، اختتامیه ششمین دوره از جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان همزمان با هفته پژوهش و همچنین قرارگیری جشنواره در تقویم پژوهشی وزارت علوم نکاتی را مطرح نمود.

دکتر زمانیان همچنین افزود: در راستای رفع موانع فعالیت بنیادهای خیرین آموزش عالی، تفاهم نامه‌ای با وزارت کشور در مرحله نهایی تدوین شده است که با امضای آن، اخذ مجوز بنیادهای حامیان خیرین، آسانتر شده و از مسیر وزارت علوم پیش خواهد رفت.

وی گفت: در راستای توانمندسازی افراد شاغل در بنیادهای حامیان خیرین که تعداد آنها 70 بنیاد است؛ دوره مدیریت اجرایی وقف در آموزش عالی تدوین و با حمایت یکی از خیرین تا پایان تیرماه برگزار می شود.

اقدامات پیشرو

دبیر ستاد خیرین وزارت علوم گفت: تلاش ویژه برای گفتمان‌سازی و ترویج فرهنگ وقف در دانشگاه‌ها و به ویژه گسترش آن به دانشجوها، کارکنان، اعضای هیئت علمی و  تشویق خیرین جامعه به حضور در آموزش عالی همانند آموزش و پرورش و بخش درمان از برنامه‌های مهم پیش روی این ستاد است.

وی افزود: در راستای فرهنگ‌سازی و ترویج فعالیت خیرین، در نظر داریم فصلنامه وقف در آموزش عالی را منتشر و آیین تجلیل از خیرین برجسته آموزش عالی را برگزار کنیم.

در ادامه نشست تعدادی از اعضای شورای راهبری خیرین به طرح نظر و دیدگاه خود پرداختند و احکام اعضای این شورا توسط وزیر علوم به آنان اعطا شد.

اعضای شورای راهبردی خیرین وزارت علوم که توسط وزیر علوم منصوب شده اند:

دکتر عباس مصلی‌نژاد، دکتر علی سعیدی، مهندس رضا حمیدی، مهندس کاظم قلم‌چی، حمیدرضا شاه حسینی، حاج حسین حسینی یکتا، مهندس ابراهیم جمیلی، مهندس احسان مصطفوی و مهندس حسین تنهایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *